اصطلاحات ژاپنی زیادی تو دنیای انیمه و مانگا وجود داره که خیلی هاش برای انیمه بین های ایرانی ناآشناس و یا اینکه به غلط معنی میشه .برای درک بهتر این اصطلاحات باید اطلاعاتی هم در مورد فرهنگ ژاپن داشته باشید.


اولین اصطلاحی که میخوام توضیح بدم اوتاکو هست.


اوتاکو (به ژاپنی: otaku یا おたく یا オタク یا ヲタク) اصطلاحی است در زبان ژاپنی که به کسی که دیوانه‌وار علاقه‌مند چیزیست اطلاق می‌گردد، به ویژه در زمینه انیمه و مانگا. استفاده از آن در سال 1983 با مانگای بوریکو نوشته آکیویو و ناکاموری آغاز شد. بعضی مواقع از واژه اوتاکو برای تحقیر استفاده میشود؛ این معنی منفی یک دید کلیشه ای نسبت به اوتاکو است. بر اساس مطالعات منتشر شده در سال 2013 این کلمه بار منفی کمتری نسبت به گذشته دارد و تعداد بیشتری از مردم چه در ژاپن یا هرجای دیگر خودشان را اوتاکو مینامند.


خب این از تعریف ویکیپدیا! 


پس اوتاکو کلا به کسانی که یه سرگرمی خاصی دارند و خیلی در موردش افراطی اند گفته میشه. 

بیشتر از همه هم در مورد طرفداران انیمه و مانگا و گیم کاربرد داره.

برو ادامه اش 

اما دلیل اینکه در گذشته اوتاکو بار منفی داشته شاید این بوده که باتوجه به فرهنگ ژاپن که توش کار و تلاش خیلی اهمیت داره و افراد حتی از نیاز های اولیه زندگیشون مثه خواب کافی میگذرن تا کار بیشتری بکنند وجود یه سری از افراد که میان درگیر یه سرگرمی فانتزی مثه انیمه و مانگا میشن کلی هم وقت و هزینه بابتش میکنن کاملا بد و ناهنجار به نظر میومده.

پس در مرحله اول افرادی که انیمه دوست داشتند به خودشون اوتاکو نگفتند بقیه به خاطر تحقیرشون این لقب رو بهشون دادند

بعد از گذشت چند سال صنعت انیمه و مانگا تا این حد گسترش پیدا کرد که تو کشور های دیگه هم کلی طرفدار جمع کرد همینطور نسل جوان ژاپنی ها دیگه مثه نسل قبل به خودشون سخت نمی گرفتند و آزادانه سرگرمی هاشون رو دنبال کردند پس اینطور شد که بین خیلی از سلبریتی های ژاپنی هم انیمه بین و گیمر و حتی کاسپلیر پیدا شد و دیگه واژه ی اوتاکو اون بار منفیش نسبتا از بین رفت .

حالا هم بین فن های خارجی هر کس که به انیمه و مانگا علاقه داره میگه من اوتاکو ام به چیز تو مایه های همون نرد.

اما اوتاکو بودن چجوریه؟ آیا شما یه اوتاکو هستید ؟

اوتاکو بودن تو ژاپن

یعنی دنبال کردن مانگاها و خرید مجله ها و یا ولوم های مانگا،دیدن انیمه های فصلی و سینمایی اونم نه به صورت دانلودی،انیمه ها رو یا از تی وی می بینند و یا بلوری اش رو می خرند سینمایی ها هم به همین شکل، شرکت کردن تو ایونت و مراسم های انیمه ای مثه کامیکت، کاسپلی کردن، خریدن اقلام انیمه ای مثه فیگور، خریدن دوجینشی، خوندن لایت ناول ، خریدن سی دی آهنگ های انیمه ها، شرکت کردن تو لایو های مربوط به موسیقی های انیمه ها، علاقه ی خاص و افراطی نسبت به یه کاراکتر انیمه ای، ترجیح دادن کاراکتر های دو بعدی به آدم های سه بعدی، بازی کردن گیم های آر-پی-جی ژاپنی به صورت آنلاین و سایر گیم های ژاپنی، فعالیت های هنری در این زمینه مثه دوجینشی کشیدن و فن فیکشن نوشتن و... اختصاص دادن وقت و هزینه قابل توجه برای تمام مواردی که ذکر شد.


خب این از اوتاکو های ژاپنی! پس میشه گفت یه جورایی یه اوتاکو به خاطر انیمه و مانگا و گیم و... زندگی میکنه و کانون همه ی فعالیت هاش معطوف میشه به این چیزا.

و این اوتاکو های ژاپنی یه جورایی تفکرات خاصی دارند مثلاً دوست دارند مانگا رو رو کاغذ بخونن و از نسخه های آنلاین خوششون نمیاد یا اینکه ترجیح میدن سی دی بخرند تا اینکه از آی تونز آهنگ دانلود کنند.میشه گفت اُلد اِسکول هستند.


حالا اوتاکو های خارجی

اوتاکو های خارجی در حد توانشون مثه اوتاکو های ژاپنی فعالیت دارند مثلا از طریق سایت های خرید تا اونجایی که بتونن محصولات انیمه ای رو می خرند.

 اما بیشترشون انیمه هارو آنلاین نگاه می کنند و مانگا هم آنلاین می خونند کار مهم دیگه شون آپلود انیمه و مانگا ها و سی دی و بلوری ها و همینطور ترجمه کردن اونهاست پس میشه گفت اوتاکو های خارجی اصلی ترین شاخه ی دنیای انیمه و مانگا هستند و به خاطر اونها انیمه ها تا این حد تو دنیا مطرح شدند.


اما اوتاکو های ایرانی 

اوتاکو های ایرانی میشن زیرمجموعه ی تمام این بالایی ها تقریبا هیچ بازدهی ندارند و فقط مصرف کنندن اوتاکو های ایرانی همه ی موضوعات انیمه ای رو با دانلود دریافت میکنند از انیمه و مانگا و سی دی ها و بلوری ها و ترجمه ها و زیرنویس ها و... 

هزینه ای که صرف می کنند به خاطر اینترنته و جنبه ی شخصی داره 

پس عملا انیمه دیدن و ندیدن ما هیچ فرقی به حال ژاپن و صنعتش نداره 

البته تعداد کمی از اوتاکوهای ایرانی ممکنه دسترسی داشته باشند و از ژاپن خرید کنند 

بهترین فعالیت اوتاکویی در بین ایرانی ها کسانی اند که ترجمه و زیرنویس میکنند و فایل آپلود میکنند و چیزی رو به جامعه ی اوتاکویی ایران معرفی می کنند 


خب این مقایسه رو گذاشتم که درک کنیم جایگاهمون رو ! 

رو هم رفته تعداد اوتاکوهای واقعی در ایران خیلی کمه پس کسانی که کلا ۱۰ تا انیمه هم ندیدن نباید خودشون رو اوتاکو بدونن چون اونها واقعا هنوز هیچی از این دنیا نمی دونن و کلی راه مونده تا واقعا اوتاکو بشن.

صرف نظر از جنبه های مادی تو ایران جنبه های معنوی اهمیت بیشتری داره مثلا یکی که مانگا میخونه بیشتر اوتاکوئه تا اونی که نمی خونه کلا هر چی سطح دانش انیمه ای بالاتر باشه میشه گفت اون فرد اوتاکوئه و طبیعتا اینم فقط با گذشت زمان به دست میاد.

اما وجه مشترک بین تمام اوتاکو های دنیا جنبه های احساسی و عاطفیه ! اینکه یه فرد علاقه ی خاصی به یه انیمه نشون بده و یه کاراکتر انیمه ای براش خیلی با ارزش شمرده بشه و حتی تا این حد که بخواد باهاش ازدواج کنه ! آره ! این واقعیت داره ! اوتاکو ها شخصیت های دو بعدی رو به آدمای سه بعدی ترجیح میدن ! ‌‌‌ عشقشون به این کاراکتر ها واقعیه ! 

پس فرق هست بین یه انیمه بین که براش انیمه صرفا یه سرگرمیه با یه اوتاکو که انیمه زندگیش محسوب میشه.

حالا شاید تو یه کشور خارجی و حتی خود ژاپن اینکه یه نفر به جای اینکه سرگرمی های معمولی داشته باشه ترجیح بده تو خونه اش بشینه و انیمه ببینه نا معقول باشه چون بالاخره اونجا کلی راه های مفرح برای وقت گذروندن هست.

در نهایت اگه واقعا اوتاکو هستید که هیچی وگرنه لزومی نداره همچین القابی به خودتون نسبت بدیدXD و از انیمه دیدنتون لذت ببرید !


ادیت : خب دوستان من نظرم در مورد یه سری از مسائل در مورد اوتاکو عوض شده لطفا این پست رو بخونید : 

اوتاکو ،انیمه، ژاپن، خوب یا بد ؟